شبکه چیست؟

تعریف شبکه یا شبکه های کامپیوتری در فرهنگ عامه به گروهی از اشیاء گفته می شود که می توانند اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و با هم در ارتباط باشند.

 اما در زمینه ی فناوری اطلاعات منظور از شبکه چیست؟  شبکه های کامپیوتری و یا اصطلاحاً Network ، مجموعه ای متشکل از سیستم های کامپیوتری، سخت افزار و نرم افزار های مربوط به شبکه و تجهیزات ارتباطی نظیر کابل های شبکه و یا تجهیزات بی سیم است. شبکه به طور کلی به دو بخش سخت افزار (Passive) و نرم افزار (Active) تقسیم می شود.
برخی از تجهیزات پسیو عبارتند از: انواع کابل، کانکتور، سوکت شبکه، رک و…
همچنین برخی از تجهیزات اکتیو نیز عبارتند از : سوییچ، هاب، روتر، فایروال و…

گروه فنی مهندسی ایده با تکه به کادر با تجربه و متخصص خود در زمینه تعریف شبکه ، شبکه های کامپیوتری ، بخشی از نیاز شرکت ها و موسسات را بر طرف می نماید .

تعریف شبکه

کاربرد شبکه چیست؟

بعد از تعریف شبکه به کاربرد شبکه میرسیم ، شبکه کامپیوتری وظیفه دارد تا ارتباط بین سیستم‌ها را برقرار کند تا کاربران آن شبکه بتوانند اطلاعات و منابع (مانند پرینتر و یا درایو های تحت شبکه) را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
در واقع راه اندازی شبکه های کامپیوتری ، برقراری ارتباط بین سیستم ها است. کاربران شبکه می توانند داده‌ها و دستگاه‌هایی مانند چاپگر را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. مدیران IT می‌توانند به راحتی تعداد زیادی از کامپیوتر‌ها را مدیریت کنند و سیاست‌های خود را اعمال کنند.

شبکه

تعریف شبکه

کاربردهای بیشماری برای شبکه های می توان در نظر گرفت ، از یک شرکت کوچک با 2 رایانه و یک پرینتر ، تا یک بیمارستان با 100 کامپیوتر در بخش های مختلف …

یک مجموعه بزرگ مانند شرکت خودروسازی با چندین نمایندگیدر شهر های مختلف …

تعریف شبکه برای هر یک متفاوت خوتهد بود ولی همه انها در شبکه های کامپیوتری طبقه بندی خواهند شد .